Kako ohraniti pravilno držo pri delu in zakaj je to pomembno?
Dobro počutje na delovnem mestu ni več le moderna fraza, ki jo pogosto povezujemo s pisarnami generacije Z, ampak usmeritev, ki jo prevzemajo pozorni, sodobni in skrbni delodajalci. Taka vlaganja v zaposlene imajo velik pozitiven vpliv na njihovo motivacijo, delovno vzdušje in storilnost.
Upoštevanje ergonomskih načel je nepogrešljiva dobra praksa pri načrtovanju in uporabi delovnega okolja. Pomen pravilne drže je pogosto spregledana tema, čeprav je tesno povezana z uporabo ergonomsko oblikovane opreme. Z odločitvijo, da bomo zavestno nadzorovali, izboljšali in ohranjali pravilno telesno držo, lahko vsak od nas pomembno vpliva na kakovost svojega delovnega dne.
Zakaj je pravilna drža pomembna?
- Kot telesna aktivnost ima tudi pravilna telesna drža številne koristi za naše zdravje in dobro počutje.
- Nepravilna drža je lahko vzrok za mnoge zdravstvene težave, med drugim za bolečine v hrbtu, vratu, hrbtenici, notranjih organih, mišicah in sklepih ter splošno utrujenost.
- Te zdravstvene težave lahko privedejo do bolniških odsotnosti, zmanjšane storilnosti, poslovnih izgub ter slabega vzdušja.
- Dokazano je, da nepravilna drža vpliva tudi na razpoloženje in kakovost spanja ter je povezana z depresijo.
Nekaj koristnih napotkov za boljšo držo na delovnem mestu
1. Ohranite nevtralni položaj
Nevtralni položaj je tisti, ki ga telo zavzame povsem naravno. Gre za udoben položaj, v katerem ne čutimo nobenega neugodja.
2. Delajte v coni dosega roke
Cono dosega roke včasih imenujemo tudi območje za rokovanje. To je prostor okrog nas, v katerem se lahko brez napora rokujemo. Kadar moramo seči zunaj tega prostora, da na primer primemo miško ali dosežemo polico, zapustimo svoje cono dosega.
3. Izogibajte se dolgotrajnemu sedenju ali mirovanju
Človeško telo ni ustvarjeno za dolgotrajno sedenje ali mirovanje. Vsak sedeči položaj, četudi udoben, postane po določenem času utrujajoč. Če svoj kostno-mišični sistem prisilite v mirovanje, se boste kmalu počutili utrujene, zato si vzemite čas, da se raztegnete, vstanete in razgibate. Pisalna miza za sedeče-stoječe delo lahko izniči statičnost dolgotrajnega sedenja ob pisalni mizi.
4. Zmanjšajte ponavljajoče gibe
Ponavljanje določenih gibov preveč obremeni določene mišične skupine. Osebe, ki delajo z računalnikom, pogosto tožijo o napetosti v zgornjem delu telesa. Z uporabo ergonomsko oblikovane opreme in pripomočkov se lahko izognemo poškodbam zaradi ponavljajočih gibov. Ocena delovnega mesta vam lahko pomaga prepoznati in odpraviti vzroke za bolečino.
5. Telo naj bo poravnano
Strokovnjaki svetujejo da ko stojimo, težo enakomerno razporedimo med prednje, zadnje in stranske dele stopala (spine-health.com) Če morate veliko sedeti na pisarniškem stolu, poskrbite, da ta stol ustreza naravi dela, ki ga opravljate, da je udoben, vas podpira in spodbuja pravilno držo. Komolci in kolena naj bodo pokrčeni pod pravim kotom, kar lahko dosežete s podlogami za noge in višinsko nastavljivimi sedeži.
6. Uporabite opremo, ki je prijazna zdravi drži in ergonomsko zasnovana
Ergonomski stoli, pisalne mize in pisarniški pripomočki so zasnovani tako, da spodbujajo pravilno držo in povečujejo udobje, zato bi jih morali čim več uporabljati. Sedeče-stoječe delovne postaje spodbujajo gibanje in omogočajo udoben delovni položaj za ljudi, ki raje delajo sede ali stoje. Ocena delovne postaje lahko pomaga pri odpravljanju vzrokov za bolečino.
Vir: https://ergo-plus.com/fundamental-ergonomic-principles/