Vizualni vdor in kako se mu izogniti

Morda ne boste verjeli, toda ljudje so vdirali v zasebne podatke, še preden je bil izdelan ali celo zasnovan prvi računalnik in še preden je internet postal informacijska avtocesta. Prvi vdor je bil in ostaja najpreprostejši od vseh – nepooblaščen vpogled v informacije, ki se nas ne tičejo.
Za vizualni vdor sta potrebni le dve spremenljivki – oseba ali manjša skupina ljudi, ki dostopa do informacij, ki se nanašajo nanje in nekdo, ki do teh podatkov dostopa brez pooblastila. Povedali bomo nekaj več o vizualnih vdorih, ki jih poznamo tudi kot ‘gledanje čez ramo’ (shoulder surfing), in pojasnili, kaj lahko storimo, da zaščitimo svoje podatke pred radovednimi pogledi.
Kako pogosto je gledanje čez ramo?
Študija iz leta 2017 je pokazala, da je neverjetnih 87 % mobilnih delavcev opazilo tujce, ki so prikrito pogledovali na njihove zaslone v javnih prostorih. Seveda so včasih ljudje le malo vsiljivi – pogled jim nezavedno počiva na naših prenosnikih, ne da bi nameravali ukrasti podatke.
Morda so radovedni. Nikoli pa ne moremo vedeti, kdo je le zasanjan in koga neprimerno zanima naše delo. (Vir: https://travelskills.com/2017/09/21/5-ways-to-prevent-shoulder-surfing/)
Poleg tega vizualni vdor ne ogroža le dela
Gledanje čez ramo in tveganje, da bodo podatki na našem zaslonu pritegnili pozornost neznanca (‘screen stranger danger’) nista omejena le na ljudi, ki prenosne računalnike uporabljajo za delo. Ne glede na to, ali na prenosnikih med potovanjem dostopamo do osebnih računov na družabnih medijih ali gledamo film, ne želimo, da bi kdo gledal na naš zaslon. To je poseg v zasebnost in konec..
Predstavljamo nekaj nasvetov, kako vizualnim hekerjem preprečiti dostop do občutljivih informacij na prenosnem računalniku ali računalniškem zaslonu:
1. Če je le mogoče, se izogibajte delu na javnih mestih.
Ko uporabljate računalnik v javnosti, obstaja tveganje vizualnega vdora ne glede na to, ali gre za odhodni terminal na letališču, vlak ali kavarno na ulici.
2. Zakrijte pogled
Če je le mogoče, zakrijte drugim pogled na zaslon. Uporabite torbo ali hrbet, nagnite zaslon ali prestavite stol, tako da nihče ne bo mogel videti, kaj delate. Kupite si zaščito zaslona za zasebnost. To ali filter za zasebnost je eden od načinov, da potencialnim tatovom podatkov preprečite pogled s strani na vaše podatke. Morda ste take zaščite in filtre že opazili pri bančnih uradnikih. Uporabljajo tehnologijo zatemnitve in zaslon postane črn, če ga gledamo od strani. (Vir: https://travelskills.com/2017/09/21/5-ways-to-prevent-shoulder-surfing/)
3. Bodite pozorni
Če zaznate, da bi vam nekdo v bližini lahko gledal čez ramo, imate več možnosti, da se temu izognete. Opazujte ljudi okrog sebe. Ali kdo sedi preblizu ali z govorico telesa nakazuje nekaj, zaradi česar vam je neprijetno? Ne pozabite, da ljudje s pametnimi telefoni lahko naredijo posnetke vašega zaslona in informacij, ki so na njem prikazane. Ne puščajte računalnika brez nadzora. Računalnik brez nadzora v javnem prostoru ni le tveganje za tatvino, ampak tudi tveganje varnosti podatkov. Vzemite ga s seboj, kamor koli greste.

4. GDPR in vizualni vdor v zasebnost
Splošna evropska uredba o varstvu podatkov je začela veljati 25. maja 2018. Predpisi zajemajo ravnanje z osebnimi podatki in njihovo varstvo. Vse organizacije morajo varno obdelovati te podatke. In čeprav je največje tveganje pri prenosu podatkov na spletu, se je pametno zavedati tudi tveganj vizualnega vdora. Če obdelujete osebne podatke v javnem prostoru, kjer bi lahko prišlo do vizualnega vdora, ste pravno odgovorni za te podatke, tako kot bi bili, če bi vaš sistem napadli kibernetski napadalci.